Egy 2020-as felmérés kimutatta, hogy a munkáltatók fél perc alatt eldöntik egy önéletrajzról, hogy a pályázónak van-e esélye a pozícióra. Felejtsd el a kliséket, ne állíts valótlant, figyelj a helyesírásra.
Legyél felkészült
Olvass utána, hogy kit is keres pontosan a cég ahová beadod az önéletrajzod.
Fontos, hogy érthetően fejezd ki magad, és a munka leírását használnod kiindulópontként. Érdemes a cég által fontosnak tartott értékeket és korábbi releváns munkatapasztalataid kihangsúlyoznod.
Fontos a megfelelő szövegalkotás
Kerüld azokat a fáradt sokat használt kifejezéseket, mint: „igazi csapatjátékos”, „erősen motivált személyiség” vagy „fejlett kommunikációs készség”. Fókuszálj az elért eredményekre előző munkahelyeiden, olyan kifejezéseket használva, mint: “elértem”, “megoldottam”, “növeltem”. Írd le, hogy milyen célokat valósítottál meg, milyen feladatokat oldottál meg.
Figyelj a részletekre
Sokszor nehéz magunkról úgy pozitívan írni, hogy ne érezzük fellengzős hangvételűnek az írt szöveget. Kérjünk meg valakit, hogy nézze át kívülállóként az önéletrajzunkat, bónusz pont ha volt kolléga az illető és kérjük ki a véleményét.
Térj a lényegre
Ne félj kitörölni az irreleváns munkatapasztalatod ha abszolút nincs köze a megpályázott munkához. Függ a pozíciótól, amennyiben senior pozícióra pályázol akkor eltérő hosszúságot várnak, de manapság ha két oldalban nem tudod összefoglalni a mondandód, akkor erős hátrányból indulsz.
Legyél pontos
Legyen szó strukturális, vagy helyesírási hibáról, azonnal elkönyvelnek trehányként. Mindig használj autocorrectet, nézd át többször a munkád, és vonj be valakit, hogy ellenőrizze az önéletrajzod.
Passzoljon a személyiségedhez
Lássa rajta aki a kezébe veszi, hogy professzionális tip-top munka. Legyen szó akár a betűtípus kiválasztásáról, paragrafusok stílusáról, vagy a színek összhangjáról, látszódjon, hogy aki ezt összerakta az egy komoly nagypályás.
Kis személyesség belefér, de ne ess túlzásba
Amennyiben nem egy kisállatkereskedésbe, vagy utazást szervező cégbe felvételizel, semmiképp ne írj az otthoni kisállataidról, vagy, hogy mennyire szeretsz utazni és hol voltál legutóbb.
Legyen fénykép, vagy ne legyen?
Megoszlik manapság a munkáltatók véleménye, Magyarországon előnyt jelenthet egy profi fénykép, de például az Egyesült Királyságban kifejezetten a fénykép nélküli önéletrajzok a befutók.
Lehet ne is írj önéletrajzot?!
Rengeteg állás kreatív videós bemutatkozót is kér, ahol sokkal inkább látszik mennyire tudod eladni magad, mint írásban. Sokszor megéri kicsit merésznek lenni, és elküldeni egy vezető HR-esnek egy videós bemutatkozót magadról és eredményeidről, mint beállni a sorba egy írott önéletrajzzal.